Biz Kimiz?

SANAT TARİHÇİLERİ DERNEĞİ

Ürettiğimiz fikirlerle filizlendirdiğimiz Sanat Tarihçileri Derneği düşüncesini, 26/10/2016 tarihinde resmileştirerek bir fidan haline getirmeyi başardık. Şimdi bu fidanı büyütüp kökleri sağlam bir ağaç haline, üyelerimizle ve destekçilerimizle getirmek başlıca görevimiz olacaktır.

Sanat tarihi bilim alanının ortaya çıkışını tarih öncesine rahatlıkla dayandırabiliriz. Çünkü yazıyla değil estetik sembollerle ilgilenen sanat tarihi, bu dönemden başlayarak tarih sonrası estetik objelerini de içerisini alarak çok büyük bir dönemin sanat anlayışına ışık tutmaktadır.

Bu büyük zaman dilimini içerisine almasından dolayı meslek anlamında geniş bir yelpazesi olan bu dala Türkiye’de dar anlayışla yürütülen Fen-Edebiyat fakültelerinde verilen değer ne yazık ki olması gerektiğinden daha düşüktür. 60-70 kişilik kontejyanları olan Türkiye’deki Sanat Tarihi bölümlerini öğrenciler, bölümlerin öğrencileri düşük bir puanla alması sebebiyle tercih etmektedir. Bunun temel kaynağı ise üniversite öncesi eğitimlerde Sanat Tarihi’ne verilen önemin oldukça az olmasıdır. Bu sebepten dolayı gelen öğrenciler bölüme dair bir şey bilmemekle birlikte, ilerleyen zamanlarda hayal kırıklığına uğramaktadır. Bizim başlıca amaçlarımızdan birisi, Sanat Tarihi bölümlerini yeni tercih etmiş arkadaşlarımıza bir oryantasyon kaynağı olmaktır. Hatta ilerleyen dönemlerde, genişlememize paralel olarak üniversite öncesi eğitimlerde Sanat Tarihi’nin önemini insanlara aksettirebilmeyi gerçekten isteriz.

Peki mezun olanlar? Mezun olanlar da bu önem verilmeyişin kurbanı arkadaşlarımız olarak görülmekte. Dört yıl boyunca emeklerini verip mezun oldukları bölümün alanına dair iş bulmakta güçlük çekmekteler. Mezun olanlara ise yeni iş kapıları açacak bağlantıları sağlayabilmek de yine bizim görevlerimizin başında gelecektir.

Sanat Tarihi’nin iş imkanlarına kolaylıklar getirecek projelerin dışında amaçlarımızdan birisi de çeşitli akademik sempozyumlar düzenleyip, hem dinleyicilerin hem de bünyemizdeki insanların Sanat Tarihi, Tarih, Edebiyat gibi sosyal bilimler alanlarında yetkin kulaklara sahip olmasını sağlamaktır. Yetkin kulaklarla gelişen insanların da ilerleyen dönemlerde yetkin akademisyenler haline gelip, ülkenin bilimine katkı yapması bu projelerimizin bir ürünü olacaktır. Bu üretimi sağlayabilmek adına da Sanat Tarihi anlayışının geniş olduğu ülkelerle de bağlantı kurmak kaçınılmaz olacaktır. Bu da yaptığımız etkinliklerin uluslararası kulaklar tarafından da duyulacağı anlamına gelmektedir.

Bu yüzden Sanat Tarihi alanında çalışan, Sanat Tarihi alanında çalışmayıp entellektüel kapasitesini genişletmek isteyen herkesi derneğimize bekler ve çalışmalarıyla bizlere destek olmasını arzu ederiz.

Sanat Tarihçileri Derneği