SATAD İstanbul Okumaları Başladı.

İstanbul, Constantinopolis, Konstantiniyye… Devletler kuruldu, devletler yıkıldı.

Dönem dönem uğruna savaşlar verildi. Başrollerde krallar ve devlet isimleri… Constantinus geldi “ROMA!”dedi, Komnenoslar geldi “BİZANS!”dedi, sonra Fatih geldi, o da “OSMANLI!” dedi. Tabi değişen sadece devlet isimleri olmadı. Hepsi bize farklı bir İstanbul sundu.

Dönem dönem seyyahlar geldi. Onlardan bu farklı İstanbullar’ı dinledik. Onları okurken kafamızda çizdiğimiz resmin adı hep İstanbul’du. Ama üzerindeki çizimler hep farklıydı.

Dönem dönem insanlar geldi. Kimi şehre kimi şehrin bir insanına aşık oldu. Orhan Veli için umutsuz aşkların kentiydi İstanbul. Hayal kırıklıklarının şiire döküldüğü yer… Orhan Pamuk için hüzündü. İhsan Oktay Anar için, karikatürize edilme potansiyeli yüksek olan ilginçliklerin bir romanıydı.

Biz de Sanat Tarihçileri Derneği olarak bunlardan ilham aldık ve kuruluşumuzu gerçekleştirdiğimiz kadim şehrimizin üzerine söylenecek çok şey olduğuna karar vererek İstanbul Okumaları konuşma serimizi başlatmaya karar verdik. Serimizin ilk ayağını 8 Nisan Cumartesi günü Juan Goytisolo’nun “Osmanlı’nın İstanbul’u” kitabı üzerine yapacağız. İlginenleri bu tarihte Kadıköy Bodrum Bahçe Cafe’ye bekleriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir