Skip to main content

Yasin SAYGILI

Sanat Tarihçileri Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanı Yasin Saygılı 1987 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğretimini Özel Sultan Fatih Koleji’nde %100 burslu tamamladıktan sonra 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiştir.  4 yıl boyunca eğitim gördükten sonra, Tıp Fakültesini bırakıp, içindeki Sanat Tarihi okuma arzusunu takip ederek 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne girmiştir. Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra 2015 yılında eş zamanlı olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi bölümü Türk-İslam Sanatları ve İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Tarihi yüksek lisans programlarını kazanarak ikisine de kayıt yaptırmıştır.2016 yılında Medeniyet Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne araştırma görevlisi olarak atanmıştır. 2016 yılında heyet üyesi olarak katıldığı Edirne Yeni Saray Kazısında filizlenen Sanat Tarihçileri Derneğini Emre Macit’le birlikte, 2016 yılının ekim ayında Sanat Tarihçileri Derneği’ni kurucu üyelerle kurmuşlardır. 2017 Şubat ayındaki ilk Olağan Genel Kurul’da kurucu üyesi olarak oy birliğiyle derneğin başkanı olmuştur. Kendisi halen Sanat Tarihçileri Derneği’nin başkanlık görevini sürdürmektedir.

Emre MACİT

Sanat Tarihçileri Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Emre Macit 1991 yılının şubat ayında İstanbul, Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. Kadıköy Kemal Atatürk Lisesi ardından Bilgi Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi tamamlamış sonra fikrini değiştirerek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi eğitimi almıştır. Bölümü 3 yılda bitirip ardı sıra Berlin Freie Universität’de Byzantinistik und Kunstgeschichte eğitimi almıştır. Erasmus değişim programıyla gittiği Berlin’den Türkiye’ye dönerek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalına girmiştir. Macit;  Sinop, Edirne, Adana, Mersin, Silifke, Kahraman Maraş gibi illerde sayıca ondan fazla yüzey araştırması, mozaik kurtarma kazısı ve arkeolojik kazıya katılmıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir ve mesleki kullanım düzeyinde İtalyanca, antik Hellence’ye sahiptir. İstanbul Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde International Baccalaureate programı kapsamında Visual Arts derslerini vermektedir. Dernekteyse başkan yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Mustafa TİRYAKİ

Mustafa Tiryaki, 5 Ağustos 1992’te İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Pertevniyal Lisesini, 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünü bitirdi. Sanat tarihi, ekonomi, finans ve doğa sporları ilgi alanıdır. Sanat Tarihçileri Derneğinin kurucu üyesi olmakla birlikte halen yönetim kurulunda muhasip üye olarak görev almaktadır. İyi derecede İngilizce, İspanyolca ve başlangıç seviyesinde Rusça bilmektedir.

Alaattin Cem ÖZDEMİR

Alaattin Cem Özdemir, 5 Aralık 1992 senesinde Karabük’te doğmuştur. İlk ve orta öğretim yıllarını İstanbul’da tamamlamasının akabinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü lisans programına başlamıştır. Bölümü bitirmesinin akabinde aynı bölümün yüksek lisans programına devam etmiştir.Yüksek lisansını Antik Dönem Yahudi Varlığı üzerine yapmaktadır. Bu konuda çalışmalarına lisans döneminde başlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmekle birlikte, çeviri düzeyinde Latince’ye ve aynı zamanda “Pre-intermediate” seviyede Antik Grekçe bilgisine sahiptir. Akademik hayatının dışında, senaristlik ve yazarlık da yapan Özdemir, yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.

Yunus Emre TİRYAKİ

Yunus Emre Tiryaki, 14 Haziran 1994’te İstanbul’da doğdu. 2012 yılında Pertevniyal Lisesini bitirdi. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi İmalat Mühendisliği öğrencisidir. Sanat tarihi, tur bisikletçiliği ve edebiyat ilgi alanıdır. Sanat Tarihçileri Derneğinin kurucu üyesi olmakla birlikte yönetim kurulunda genel sekreter olarak görev almaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.