Skip to main content

“Sanat, güzellik duygusunun maddeye yansımasıdır.” Herbert Read

Sanat Tarihçileri Derneği:Sanatın İzinde

Sanat, insanlığın duygularını, düşüncelerini ve kültürel mirasını en etkileyici şekilde ifade etme aracıdır. Zamansız bir dilin taşıyıcısı olan sanat, bir toplumun, bir kültürün ruhunu yansıtarak tarih boyunca evrensel bir anlam taşımıştır. Sanatın bu derin dilini anlamak, anlatmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak ise sanat tarihçilerinin kutsal görevidir.

Sanat Tarihi Nedir:

Sanat Tarihçileri Ne Yapar:

Sanat tarihi, bu zengin dilin izini sürme, analiz etme ve anlama sürecidir. Geçmişin sanat eserlerini inceleyerek, bir kültürün estetik değerlerini, toplumsal yapılarını ve tarihi gelişimini anlamak mümkündür. Sanat tarihi, geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir köprü görevi görerek, kültürel bağları güçlendirmekte ve insanlığın ortak mirasını korumaktadır.

Sanat tarihçileri, sanatın evrimini ve gelişimini detaylı bir şekilde inceleyen, geçmişin izlerini sürerek günümüze taşıyan araştırmacılardır. Bu uzmanlar, sanat eserlerinin ötesinde, onların yaratıldığı dönemin sosyal, politik ve kültürel bağlamını da anlamak için çabalarlar. Sanat tarihçileri, geçmişin tanıkları olarak, günümüz sanatını ve kültürünü anlamak için vazgeçilmez bir kaynaktır.

Sanat Tarihçileri Derneği

Sanat Tarihçileri Derneği, sanatın derin anlamını keşfetmeye adanmış bir topluluğun kalbinde atar. Sanatın evrensel dilini anlamak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak, insanlığın ortak mirasını güçlendiren bir çabadır ve Sanat Tarihçileri Derneği, bu anlamlı misyonun bir parçası olarak varlığını sürdürmektedir.

“Sanatı ve hikayelerini geleceğe taşımak bizim tutkumuz; hep birlikte bu yolculuğa çıkalım.”

Yasin SaygılıKurucu Başkan
Kurucu Başkan

Yasin Saygılı

Sanat Tarihçileri Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanı Yasin Saygılı 1987 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğretimini Özel Sultan Fatih Koleji’nde %100 burslu tamamladıktan sonra 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiştir. 4 yıl boyunca eğitim gördükten sonra, Tıp Fakültesini bırakıp, içindeki Sanat Tarihi okuma arzusunu takip ederek 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne girmiştir. Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra 2015 yılında eş zamanlı olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi bölümü Türk-İslam Sanatları ve İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Tarihi yüksek lisans programlarını kazanarak ikisine de kayıt yaptırmıştır.2016 yılında Medeniyet Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne araştırma görevlisi olarak atanmıştır. 2016 yılında heyet üyesi olarak katıldığı Edirne Yeni Saray Kazısında filizlenen Sanat Tarihçileri Derneğini Emre Macit’le birlikte, 2016 yılının ekim ayında Sanat Tarihçileri Derneği’ni kurucu üyelerle kurmuşlardır. Kendisi Sanat Tarihçileri Derneği’nin başkanlık görevini sürdürmektedir.

Gizem Mat

Gizem Mat, 1995’te İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli tur ve organizasyonlarda görev aldı. Sanat Tarihçileri Derneği dışında aynı zamanda Rota Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulunda yer almaktadır.

Halil İbrahim Yıldız

Halil İbrahim Yıldız. 01.06.2001 tarihinde İstanbul’da doğdu İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 2023 yılında mezun oldu. Çeşitli kazılarda görev aldı. Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde staj yaptı. Şu an Rahmi M. Koç Müzesi Bakım ve Onarım Atölyelerinde asistanlık görevi yürütmekte. Aynı zamanda İstanbul Levent’de Detay Art Galeri’de Galeri Asistanı pozisyonunda çalışmakta.

Sena Birinci

Sena Birinci, 2003’te Kayseri’de doğdu. İstanbul üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü 1.sınıf öğrencisi. Sanat Tarihçileri Derneğinde muhasip olarak görev almakta. İstanbul Üniversitesi’nin Bilim ve Toplum grubuna katıldı burada aktif olarak görev almakta.

Büşra Öpöz

Büşra Öpöz, 1994’te Kayseri’de doğmuştur. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ardından İstanbul Barosu’nda başladığı stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatı almıştır. Halen İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bölümü’nde tezli yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Rota Eğitim ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyesi ve hukuk danışmanıdır.

Burak Demir

Burak Demir, 1995’te Kocaeli’nde doğdu. Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Bölümü’nde tamamladı. Çeşitli kazı işlerinde, sivil toplum faaliyetlerinde ve yazı işlerinde görev aldı. 2017-2018 yıllarında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği- Çağdaş Gençlik alanında Sanat Atölyesi Yürütücüsü olarak görevler aldı.