Skip to main content

Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859 yılında İskoçya Birleşik Krallıkta dünyaya geldi. Edinburgh Üniversitesinde tıp eğitimi alan Doyle eğitimine devam ederken kısa hikayeler yazmaya başladı. İlk iki hikayesi BR Dergisi’nde yayınlandı. 

Tıp alanında fazla uzman olamayan Doyle, odasında hasta beklerken hikayelerini yazmaya devam etti. Yazarın ilk önemli eseri olan “Kızıl Dosya” hikayesinin en önemli özelliği Sherlock Holmes’in ilk defa bu hikayede görülmesidir. Sherlock Holmes 56 kısa hikaye ve 4 adet romanda hayat buldu ve dünyaca üne kavuştu.

Şövalyelik ünvanı nereden geliyor?

Sanılanın aksine yazara “Sir” unvanını kazandıran edebiyat dışı eserleri olmuştur. “The Great Boer War” olmak üzere, İngiliz politikalarını kuvvetle destekleyen milliyetçi söylemleri ona 1902’de şövalyelik unvanı kazandırmıştır. Sir Arthur Conan Doyle’un politikaya ilgisi yazma eylemiyle sınırlı kalmaz. Bu dönemlerde iki kere parlamento adayı olma girişiminde bulunur ve bu girişimler hekimlikte olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanır.

Sherlock Holmes karakteri yaratılırken kimden esinlenildi?

Doyle’un Sherlock karakterini kimi örnek alarak oluşturduğu konusunda fikir ayrılıkları bulunur. Üniversitedeki eski hocası Joseph Bell gibi zeki, kibirli ve duygusuz bir karakter yarattığı söylenir. Ama Rudyard Kipling’in, başarılarından ötürü Doyle’u kutlamasının ardından sorduğu “Bu karakter arkadaşım Joseph olabilir mi?” sorusu üzerine Doyle, Edgar Allen Poe’nun Auguste Dupin karakterinden esinlendiği yanıtını verir.

Sherlock Holmes ismi nereden geliyor?

Karakter için ilk olarak Sherringford (ya da Sheridan) Hope idi. Fakat bu ad Touie’nin hoşuna gitmedi. O da sevdiği müzisyen Alfred Sherlock ile ünlü hukukçu Oliver Wendell Holmes’un soyadlarından yeryüzünün en ünlü dedektifini yarattı; Sherlock Holmes.

Abdülhamid’in Sherlock Tutkusu

Abdülhamid’in polisiye romanlara karşı özel bir ilgisi varmış. Sırf bu yüzden Fransızcadan sayısız eser çevrilmiş vakti zamanında.Bir gün Abdülhamid için roman çeviren zat-ı muhterem, padişah beğenebilir düşüncesiyle Doyle’un bir öyküsünü çevirmiş ve padişah bayılmış bu öyküye. Londra’dan Doyle’un ne kadar öyküsü varsa getirtmiş ve çevirtmiş. Conan Doyle eşiyle birlikte İstanbul’a özel bir davet üzerine gelmiştir-Abdülhamid, Conan Doyle’a Mecidiye Nişanı, eşine de Şefkat Nişanı vermiştir.

THE WOMAN

Sherlock Holmes’a göre o, “O kadın” dı. Onun için başka bir ifade kullandığını pek duymadım.

Sherlock Holmes dizisinde karakteri canlandıran Lara Pulver.

Dr. John Watson

Sir Conan’ın meşhur hikayesi “Bohemya’da skandal” aynen böyle başlar.

İngiltere’de henüz kadınlar seçme seçilme hakkına dahi sahip değilken Doyle, dünyayı kasıp kavuran Sherlock karakterini bir kadına mağlup etti.

Bohemya’da skandal isimli hikayede, Sherlock Holmes’ un planları ilk kez yolunda gitmez.

Hikaye’de Adlar ve Holmes yalnızca iki kez karşılaşırlar. İlk karşılaşmalarında Holmes, Adler ve eşinin nikahına şahit olarak katılır ve Adler kendisine bir altın parayı “hatıra” olarak verir.

İkinci karşılaşmalarında ise Adler, Holmes’ un kılık değiştirerek etrafında dolaştığını fark ederek neyi amaçladığı anlar ve kocasıyla birlikte İngiltere’yi terk ederek Amerika’ya taşınır.

Bütün bu olaylardan sonra ona “the woman” diyecek, Adler’ in resmini dolabında, hatıra parasını ise cebinde taşıyacaktır.

Ve kadim dostu Dr. John Watson bütün bu  olayların üstüne şunları not eder;

” Sherlock Holmes ‘un bir kadının zekasına yenilmesinin hikayesiydi bu. o günden beri bir daha kadınların zekasıyla ilgili espriler yaptığını duymadım.”

Sherlock Holmes karakteri birçok kez beyaz perde üzerine yansıtılmıştır ve en çok bilinen 3 ismi sizlerle paylaşıyoruz.

3. Lara Pulver
1.Benedict Cumberbatch

Doyle elinde bir çiçekle öldü
Yazar 7 Temmuz 1930’da hayata gözlerini yumdu. Bahçesinde bir eli göğsünde olduğu halde yere yığıldığında diğer eli bir çiçeği tutuyordu. Son sözcüklerini karısına söylemişti: “Sen harika birisin.”

Yazarımız Yılmaz Gözsüz’e teşekkürlerimizle.

Yanıt Bırakın